Kdy mohu začít nosit miminko a jak dlouho je mohu nosit? To jsou opravdu jedny z nejčastějších otázek, které novopečení rodiče kladou.
Není na ně však úplně jednoduchá a striktní odpověď. Na začátku si musíme uvědomit, že miminko nosíme tak jako tak. I bez šátku nebo nosítka. Jak bychom se s ním dostali z bodu A do bodu B? Miminko prostě musíme nějak nosit od narození. Otázkou tedy je, kdy vytáhnout ten šátek nebo nosítko. A to je dost individuální.
Jako matka čtyř dětí vždycky říkám prvorodičkám – nikam nespěchejte, užijte si válení v posteli s miminkem, protože je to ve vašem životě nejen první, ale dost možná i poslední relativně klidné šestinedělí. Šestinedělí je období sžívání, dítě poznává vás a vy je. Učíte se chápat jeho potřeby, číst jeho signály. Když vyloženě nepotřebujete volné ruce, můžete miminko přenášet jen tak v náruči, nebo si je v pololeže položit na břicho a u toho číst, jist nebo sledovat televizi. Inspiraci na to, jak zvládnout tradiční klidné šestinedělí najdete v tomto článku na blogu.
Zcela jinak ale může vypadat šestinedělí ženy, která pečuje o jedno nebo více starších dětí. Tam může být nosící pomůcka nezbytná hned od počátku. Začátek a délku nošení už neurčujete jen vy a miminko, ale také starší děti.  Pokud začnete nosit malé miminko brzy po porodu, vyberte si vhodnou pomůcku. Pro malé děti je velmi vhodný šátek, který se s trochou praxe přizpůsobí jakýmkoliv rozměrům miminka, ale může to být i vhodné ergonomické nosítko, které je osvědčené pro nošení  novorozenců. Taková pomůcka pomůže zvládat situace, kdy je třeba věnovat se staršímu dítěti, jít s ním ven nebo pro takový ten klasický multitasking v domácnosti.
Když se miminko naučí nosit oba partneři, znamená to velkou pomoc. Muž tak zvládne o dítě pečovat delší dobu přesto, že mu nemůže poskytnout uklidnění a nasycení v podobě kojení. Nošení je totiž velmi efektivní v uklidnění dítěte. Pokud nosí i partner, žena si může v klidu zajít do sprchy nebo třeba ke kadeřníkovi a on má možnost navázat velmi instimní kontakt s dítětem.
A jsme u tématu neklidné plačící miminko. Když máte klidné a spavé novorozeně, pak jste to většinou vy, kdo určuje, kdy se bude miminko nosit. Když ale máte miminko neklidné a plačtivé, intenzitu nošení si určuje spíše ono. Dětský pláč je jeden z největších stresorů vůbec. Má nás totiž pudit k tomu, abychom jej ukončili. Tak příroda chrání dítě, zajišťuje mu péči. Ještě dnes občas dostanete radu typu – neuč ho na to (chování, kojení, nošení), protože si ho rozmazlíš. Ve skutečnosti je to jinak.
Mary Ainsworth a Silvia Bell, dvě vývojové psycholožky, provedly v roce 1970 longitudinální studii na Johns Hopkins University, kde sledovaly, jak matky reagovaly na pláč svých děti, a jaký to mělo vliv na jejich pozdější kojenecké chování.  Zjistily, že čím rychleji matka reaguje na pláč svého dítěte, bez ohledu na to, jak efektivní to uklidnění  v daném okamžiku bylo, tím méně dítě plakalo později. Kromě toho také zjistily, že nejefektivnější byl na ukončení pláče v rámci jedné epizody kontakt s matkou (tj. dotek). Abychom to shrnuli, když jsou uspokojeny potřeby, děti přestanou plakat. Kromě toho, čím lépe rodič reaguje na pláč dítěte, tím se snižuje pravděpodobnost pláče v budoucnosti. V návaznosti na to co už víme, dokazuje obsáhlý výzkum teorie vazby, že čím citlivější je rodič k potřebám dítěte v prvním roce života, tím bezpečnější je vazba jeho dítěte a tím je lepší vztah mezi dítětem a rodičem.
Nošení je skutečně skvělým prostředkem k uklidnění dítěte. Funguje totiž na reflexní úrovni. Jakmile se při nošení začnete pohybovat svižnější chůzí, dítě se většinou velmi rychle uklidní. Je to vlastnost mnoha savců a souvisí s tím, že rychlý přesun v přírodě často znamená hrozící nebezpečí.  Je tedy žádoucí, aby mláďata byla zticha a neprozradila sebe i matku. Využijte tedy nošení ve svůj prospěch.
Vraťme se ale k původním otázkám:
Kdy začít s nošením miminka? Kdykoliv, kdy to vy nebo dítě potřebujete. Pouze v případě dětí nedonošených, dětí s nízkou porodní váhou nebo dětí nemocných, doporučujeme počátek konzultovat s lékaři, ideálně s těmi, kteří mají o nošení dětí povědomí a jsou mu nakloněni.
A jak dlouho dítě nosit? Neexistuje umělý limit. Základním limitem je noční spánek a běžné denní rituály malého miminka a jeho pečovatelů, kojení, krmení, přebalování, koupání, sociální interakce nebo odpočinek mimo šátek. Něco takového, jako celodenní nošení je mýtus. Platí ale, že dítě může být nošeno tolik, kolik je třeba.  Naši předci, kteří žili životem lovců a sběračů, nosili děti celý den. Ve dvacátém století se dělaly opakované výzkumy u přeživších kultur lovců a sběračů, které toto neustálé nošení také popisují. Dítě prostě není kam odložit. Nejsou postýlky ani hygienicky čisté podlahy.  Kolem jsou potenciální predátoři a patogeny. Nošení je nejbezpečnějším způsobem, jak vychovat zdravého potomka. Ani my se tedy delšího nošení nemusíme bát.