Co si vybrat pro nošení svého dítěte? Šátek na nošení nebo kvalitní ergonomické nosítko?

Dnes už je nabídka ergonomických nosítek na trhu opravdu dobrá, takže neplatí to, co se říkalo ještě před deseti lety – totiž, že žádné nosítko se nepřizpůsobí novorozenci tak, jako šátek. Jsou už kvalitní nosítka vhodná pro nošení novorozenců i batolat.
Ani šátek, ani nosítko není lepší nebo horší, obě varianty mají své přednosti. Pokusíme se je shrnout, ať si můžete lépe vybrat.


Šátek

+ Přizpůsobí se jakékoliv postavě nosiče i dítěte.
+ I když většina rodičů si vystačí s jedním nebo dvěma úvazy, variabilita využití šátku je nekonečná. Množství úvazů je skutečně velké. To pomáhá v situacích, kdy je třeba řešit speciální potřeby rodičů nebo dítěte, např. nošení při různých zdravotních problémech a omezeních, ať už se jedná o vozíčkáře, děti s vývody nebo sádrami.
+ Nemá žádné přezky a nastavovací prvky, nic co by se mohlo pokazit, utrhnout.
+ Je velmi trvanlivý. V Německu, kde se už dlouhé šátky nosí dlouho, se dědí z generace na generaci, jako dříve loktušky nebo úvodnice.
+ Je krásný, archetypální - prostě jednoduchý pruh kvalitní vysokogramážní látky. Umí být i velmi elegantní.
+ Splní spoustu jiných funkcí – slouží jako deka k přikrytí dítěte nebo posezení na louce, může být použit jako přistínění proti slunci, dá se velmi dobře použít jako hammock zavěšený do rohů postýlky, pod stůl nebo palandu.

- Je třeba naučit se ho vázat. Zvládne to opravdu každý, kdo jen trochu chce, ale prostě to chce nějaký čas a snahu.    
- Je fakt dlouhý. Což může být nepraktické při nasazování venku, zejména ve špatném nebo větrném počasí.

Ergonomické nosítko

+ Je jednoduché na použití. Zapnete bederní pás, dáte si na sebe dítě, pak je překryjete nosítkem, nasadíte ramenní popruhy, sepnete, eventuálně ještě dotáhnete. Na začátku je ho většinou třeba nastavit, což může být oříšek. Ale toto větší nastavení se dělá jen jednou.
+ Pokud máte neklidné dítě, které se hodně vrtí a pláče, nosítko je dobrá volba. Díky rychlosti nasazení nosítka se dítě rychle stabilizuje. Můžete s ním ihned začít chodit, což je nejlepší způsob uklidnění.
+ Nosítko se dobře a rychle nasazuje venku, když vyndáváte dítě z auta na parkovišti nebo v obchodě.
+ Nosítko je po bocích více otevřené než šátek, který pevně obepíná tělo nosiče. Díky tomu mohou děti hýbat ručkama, což některým dětem hodně vyhovuje.
+ V parném letním počasí má nosítko tu výhodu, že přikrývá menší povrch těla jak nosiče, tak nošeného dítěte než šátek.

- Nosítka neslouží stejně komfortně po celé nosící období. I když výrobce uvádí nějaký maximální rozsah použití, pohodlí většinou není stejné po celou dobu. Většinou je třeba pořídit jiné nosítko pro novorozence a jiné nosítko pro batole.
- Ne vždy jde nosítko dotáhnout přesně tak, jak člověk potřebuje. V tomto je šátek skutečně nepřekonatelný.