6 chyb, které při nošení miminka dělají začátečníci
1. Nepřečtou si návod.
My víme, že je to otrava. Ale v tomhle případě je to opravdu nutné. Chcete přece nosit své novorozené miminko tak, aby to bylo pohodlně pro ně i pro vás a nemáte žádnou zkušenost s tím, jak takové nošení vypadá. Navíc každé nosítko je zkonstruováno trochu jinak a má různé vychytávky, které umožňují přesné nastavení. Nelze se vždy spolehnout na to, že na vše přijdete intuitivně. Takže studium návodu je na místě. Pokud pro vás psaný návod není dostatečně srozumitelný, pak je dobré najít si video. Většina výrobců nějaké videonávody má a dají se na internetu dohledat. I my jsme pro nosítko Storchenwiege připravili návod pro začátečníky – je v něm vysvětleno, jak nosítko poprvé nastavit a jak do něj umístit novorozence. A doporučujeme, začněte u něj. Možná si ušetříte spoustu nejistot a nervů.
2. Radí se na internetových diskuzích.
To dnes opravdu nelze s klidným srdcem doporučit. V diskuzích radí kdekdo, často i naprostí začátečníci. Může se vám tak stát, že dostanete kromě smysluplných rad také rady nesmyslné, nebo úplně hloupé a nakonce si z toho mišmaše nebudete schopni nic vybrat. Pokud hledáte informace na internetu, začněte na stránkách výrobce nebo prodejce, u kterého jste nosící pomůcku koupili. Pokud tam potřebné informace nenajdete, zkuste jim napsat. Najděte si články nebo videa, které se týkají přímo vašeho problému a vámi používané pomůcky. Přitom je dobré se podívat, jak je video nebo článek staré, jestli se jedná o aktuální informace a jestli na vás zdroj působí věrohodně.
U nás ve firmě poskytuje poradenství Anna Pohořálková, dlouholetá poradkyně nošení a školitelka poradkyň v ČR a SR. Pokud jste nosítko nebo šátek zakoupili u nás, velmi rádi se vám budeme přes e-mail věnovat. Stačí napsat na pohoralkova@vbavlnce.cz. Pokud potřebujete pomoci s nastavením nosítka, můžete např. poslat fotografii a my se vám pokusíme dát pár tipů na zlepšení.
3. Mají nosítko nebo šátek příliš volné.
Je to nejčastější chyba začátečníků a vyplývá z toho, že ještě nemají dostatek zkušeností a bojí se při dotahování více zabrat. Někdy mají možná pocit, že volnější znamená pohodlnější. U nošení to ale neplatí. Pokud máte nosítko nebo šátek volné, posunujete těžiště níž a dál od sebe a hůř se vám nosí. Kromě toho se dítě v nosítku více hýbe, každý váš pohyb je rozhoupává a tak nosítko nebo šátek povoluje víc a víc. A v neposlední řadě je v povoleném šátku nebo nosítku těžké dítě dobře napolohovat a tuto polohu pak udržet. Takže radíme dotahovat opravdu pořádně. Existuje na to test – v dobře utaženém nosítku nebo šátku se můžete předklonit, (samozřejmě u toho budete dítěti přidržovat hlavu), a miminko se od vás neodlepí.
4. Nemají dítě dobře usazeno v nosítku.
To je chyba typická pro nosítka. Dítě sedí buď příliš vysoko v zádově opěrce, nebo v ní naopak visí jako v houpací síti. To pak způsobuje, že opěrka je dítěti krátká. Potom se může snadno stát, že se nosítko zdá rodičům malé. U nosítka Storchenwiege na to existuje prima pomůcka a to je štítek s logem výrobce (viz obrázek pod textem). Ten je při dobrém usazení vždy vidět. Není zcela schovaný pod zadečkem ani nevyčnívá dole. Je dobře vidět několik centimetrů nad nejnižším viditelným místem zádové opěrky. Pokud máte pocit, že dítě není v nosítku dobře usazeno, pomůže tzv. „natřepání“. To se provádí tak, že chytnete nosítko za horní okraj a několikrát s ním silněji škubnete směrem nahoru. Látka se pod zadečkem uvolní a dítě se lépe usadí. V našem videu uvidíte takové decentní "natřepání" v čase 2.36.
5. Mají dítě příliš navlečené.
To je skutečně typicky český nešvar. Děti se oblékají spíše příliš, než nedostatečně. Pokud navíc nejste zvyklí miminko nosit, neuvědomujete si, že hodně tepla vzniká už při samotném nošení tělo na tělo. Pokud se vaše dítě v nosítku nebo šátku hodně vrtí, zkontrolujte vždy, zda se nepotí. A pokud ano, uberte vrstvu oblečení nebo zvolte méně potivý materiál, ideální je 100% bavlna nebo funkční prádlo.
6. Vzdají to příliš brzy.
Někdy jsou děti při prvním navázání překvapené. Je to pro ně nová zkušenost a můžou se cítiti nepříjemně. Zvláště když nám to ještě nejde, nebo nám to trvá příliš dlouho. Můžeme to přirovnávat k soukání do kombinézy. To většina dětí také nemá ráda. Pokud dítě pláče, je velká škoda to v této počáteční fázi vzdát. Je třeba dát dítěti šanci na uklidnění a umožnit mu zažít to příjemné, co nošení na těle přináší. Děti mají totiž reflexy, díky nimž se při chůzi nosiče uklidní. Je tedy dobré začít s dítětem chodit. Ideální je rychlejší chůze, taková, jako byste spěchali na autobus. Pokud nemáte dost prostoru, nevadí, lze chodit svižně tam a zpátky klidně i po malé předsíni. Uvidíte, že se vaše děťátko velmi brzy uklidní a uvolní.
NOŠENÍ ZDAR!