Časté dotazy o nošení dětí

zpracovala Anna Pohořálková, etnoložka a poradkyně nošení dětí

Kdy mohu začít nosit své miminko?

Miminko se devět měsíců nosilo s vámi ve vašem bříšku a proto nošení očekává nadále. Šestinedělí je období, kdy by ženy měly především odpočívat a sžívat se se svým dítětem, ale jakmile potřebujete něco udělat a miminko chcete mít při sobě, můžete si je navázat nebo dát do nosítka.


Jak dlouho se miminko může nosit? Je nějaké časové omezení?

Občas uslyšíte nějaká časová doporučení pro nošení, ale není pro ně žádný reálný důvod. Život vás a vašeho miminka je přirozeně rámován kojením, odpočinkem a spánkem, časem aktivní bdělosti, kdy spolu můžete komunikovat. Mezitím můžete dítě nosit tolik, kolik potřebujete vy nebo dítě.

 
Říká se, že vertikální nošení není zdravé a že jím mohu poškodit vyvíjející páteř dítěte. Je pravda, že děti se mohou nosit vertikálně až když samostatně sedí?

Vertikálním nošením páteř dítěte určitě nepoškodíte. Dnes už na to téma existují i studie, které u nošených dětí neprokázaly žádné rozdíly ve výskytu poruch držení těla oproti běžné populaci. Jedná se pouze o domněnku, která patrně vychází z předpokladu, že normální a zdravé je, aby dítě leželo. Žádné studie ani žádná data pro toto tvrzení neexistují. Dokonce i výchozí úvaha je mylná. Lidské děti jsou etologicky nošenci a to nošenci vertikální. Nedávné studie dokonce prokazují, že máme vrozené vlohy ke kojení ve vertikální poloze (lépe řečeno „břicho na břicho“).

Zdroje:
Hilal Kavruk: Der Einfluss des Tragens von Säuglingen und Kleinkindern in Tragehilfenauf die Entwicklung von Haltungsschäden im Schulkindalter– Untersuchungen mit der MediMouse®, Inaugural Dissertation zur Erlangung der Doktorwürde der Hohen Medizinischen Fakultät der Universität zu Köln, 2010
Colson SD, Meek J, Hawdon JM (2008) Optimal Positions triggering primitive neonatal reflexes stimulating breastfeeding Early Human Development Volume 84, Issue 7, Pages 441 - 449

 

Zdá se mi, že dítě nemá v při nošení dostatek podnětů pro vývoj. Neomezuje je nošení ve vývoji?

Pro malé miminko je nejlepším zdrojem podnětů jeho matka. Na jejím těle dostává dítě potravu pro všechny smysly. Dnes vnímáme zrak jako nadřazený smysl, ale při vývoji hrají všechny smysly a vzájemná integrace vjemů velký význam. Dítě je na maminčině těle stimulováno taktilně (dotekově) na velké ploše svého těla. Dotek se tedy neomezuje jen na prsty. Zrak je stimulován adekvátně věku a vývoji. Dítě nejdříve věnuje velkou pozornost matce, později se rozhlíží po vzdálenějších předmětech. Sluch je dobře propojen s vizuálními vjemy, dítě totiž pozoruje svět z pozice dospělého. Velkou měrou se při nošení „nakrmí“ čich. Čichové vjemy dítě uklidňují, cítí totiž vůni matky, vůni, kterou zná už z bříška, je důvěrná a znamená bezpečí. Chuť – zdá se, že ta se uspokojuje jen kojením (i to lze často realizovat při nošení), ale ve skutečnosti dítě olizuje všechno možné, ochutnává šátek i nosítko, maminčino oblečení i kůži. Právě proto je důležité, aby byla nosítka atestována. No a jedním z největších benefitů nošení je bezesporu vestibulární stimulace. Pohybem se totiž stimuluje vestibulární ústrojí v našem uchu, které zpracovává informace o naší poloze, pohybu a které pak koordinujeme se zrakem a ostatními vjemy. Vědci zjistili, že stimulace našeho vestibulárního ústrojí je důležitá pro vývoj mozku. Náš mozek tedy s nošením počítá. Dítě si zvyklo pohybovat se spolu s maminkou už v děloze a nadále to očekává. Nošení je tedy ideální zdrojem smyslové potravy hned od narození.

Zdroj:
Wiliam A. Mason, Gershon Berkson: Effects of Maternal Mobility on the Development of Rocking and Other Behaviors in Rhesus Monkeys: A Study with Artificial Mothers, Developmental Psychobiology, 8(3): 197-211, 1975

Je lepší pořídit si šátek nebo nosítko?

Pro novorozence je určitě nejlepší volbou šátek. Šátek se totiž přizpůsobí jakékoliv postavě nosiče a jakkoliv malému nebo velkému miminku. Vše dotáhnete přesně podle potřeby. Pokud ale z nějakého důvodu nechcete šátek, např. se na to necítíte dost zruční nebo potřebujete dítě navázat často a rychle )když má například hemžící se starší sourozence), pak nosítko určitě udělá dobrou službu. V naší nabídce je nosítko Storchenwiege, které je vhodné i pro novorozence. Jak děti rostou a přesouvají se z břicha na záda, nosítka se stávají čím dál tím praktičtějším pomocníkem. Chodíte-li na procházky s batoletem, které sice chce hodně běhat, ale když se unaví, rádo se ponese, pak je nosítko opravdu praktický pomocník. Pro nošení větších balat se nám osvědčilo nosítko Kibi. Je ještě jeden důvod proč si majitelé šátků pořizují nosítko - nosítka často používají muži, kteří mají k nácviku vázacích dovedností přece jen méně prostoru a ocení rychlé řešení s přezkami. Nedá se tedy říct, co je lepší. Mnoho žen, které své děti hodně nosí, má doma obojí - šátek i nosítko.